top of page

Znanstvenici su nedavno objavili da su napravili veliki korak prema svetom gralu medicine – uspjeli su konstruirati printer koji u tri dimenzije tiska embrionalne matične stanice iz kojih bi se mogla razvijati cijela tkiva ili čak organe. Printer koji je napravio tim Heriot-Watt sveučilišta u Edinburghu stvara sferoide, odnosno kuglice živih embrionalnih matičnih stanica različitih veličina. Voditelj studije dr. Will Wenmiao Shu kaže da je tehnologija dovoljno nježna da održi stanice na životu i istovremeno dovoljno precizna da stvori sferoide željenih i jednakih veličina. Što je najvažnije, otisnute matične stanice zadržavaju svoju sposobnost da se razviju u bilo koje tkivo. Ljudske embrionalne matične stanice dobivaju se iz ljudskih embrija, a mogu se razviti u sve vrste tkiva odraslih – od mišića srca, preko kostiju do mozga. Ovo svojstvo čini ih idealnim za regenerativnu medicinu, odnosno za popravljanje i zamjenu oštećenih stanica, tkiva i organa. Nova metoda mogla bi se koristiti za stvaranje ljudskog tkiva u tri dimenzije, za testiranje novih lijekova bez potrebe za pokusnim životinjama, za izgradnju organa bez potrebe za darivateljima, ili pak za printanje stanica izravno u oštećene dijelove tijela.

Bioinženjeri i liječnici sa sveučilišta Cornell uspjeli su uz pomoć 3D printera stvoriti umjetne uške koje izgledaju i funkcioniraju baš kao prave. U 3D printer ubacili gel sastavljen od živih stanica i stvorili vjerne kopije prirodnih uški. Tri mjeseca kasnije gel se pretvorio u hrskavicu kao u pravim ušima.Ovo postignuće trebalo bi vratiti nadu tisućama djece koja se rađaju s urođenom deformacijom poznatom kao mikrotija, mala ili skvrčena uška koja u ekstremnim slučajevima izaziva gluhoću, također i odraslima koji su u nesreći ili zbog raka izgubili uške.

Hranu bismo mogli u budućnosti printati. Znanstvenici sa Sveučilista Cornell u New Yorku razvijaju 3D printer hrane. Koristio bi tinte sirovih namirnica, vi bi samo trebali odabrati recept i kliknuti. Dosad su znanstvenici imali uspjeha samo s namirnicama koje se mogu istisnuti iz šprice, poput tekućeg sira, čokolade ili tijesta za kolače.

3D PREHRANA

3D printerom stvorene uši kao prave

3D printerom isprintane matične stanice embrija

3D printshow London 2012

3D print impossible

Naravno, postoje sajmovi i izložbe radova 3D printera. Jedan takav održao se u Londonu 2012. godine. Izloženi su brojni radovi različite veličine, svrhe i od svih materijala koji se koriste u 3d printanju.

bottom of page